Proces konurbacije
- Projekat: Proces konurbacije između Sarajeva i Zenice
- Lokacija: Sarajevo-Zenica, BiH
- Program: Otvoreni bazeni, park, šetnica
- Godina: 2021
- Status: istraživački rad
Proces konurbacije između Sarajeva i Zenice predstavlja značajan urbani fenomen u Bosni i Hercegovini, odvijajući se duž ključnih rijeka unutar historijskog konteksta srednjovjekovne Bosne. Ovaj proces je dio šireg koridorskog razvoja, gdje se urbane sredine spajaju u kompleksne sisteme sa visokom koncentracijom stanovništva i infrastrukture. Ekonomske regije i prometne osovine igraju ključnu ulogu u oblikovanju ovih urbanih procesa, dok regionalni gradovi i njihove povezanosti osiguravaju kontinuiranu integraciju urbanih i ruralnih prostora.
Za konurbanu zonu između Sarajeva i Zenice, integrisano i strateško planiranje je od suštinskog značaja zbog složenih ekoloških izazova s kojima se suočava, posebno u pogledu zagađenosti zraka, poplava, i infrastrukturnog razvoja.
Urbani procesi
Razvoj i karakteristika urbanih fenomena su u većoj mjeri uvjetovane rastom grada i povećanjem populacije, što dovodi do velikih urbanih koncentracija, gdje je teško odrediti granice grada. Urbana područija se nadovezuje jedna na druga, gradovi se preklapaju a veliki djelovi međugradkih zona su kontrolisani , a urbane zone postaju složeni gradski sistemi, isprepletani saobraćajnim tokovima i infrastrukturalnim mrežama.
Pored demografske koncentracije ljudi u gradovima, oni su i sjecišta finasijske, ekonomske, kulturne i političke moći. Izgrađena struktura grada određena je urbanim procesima koji rezultiraju percipiranjem i identitetom grada.
Socijalni, ekonomski i politički procesi rezultraju izgrđenom strukturu grada.
Proces konurbacije između Sarajeva i Zenice je kompleksan i historijski utemeljen, razvijajući se duž ključnih rijeka i prateći koridorske razvojne pravce. Urbanizacija i rast populacije doveli su do stvaranja kontinuiranih urbanih teritorija, koje postaju ekonomski, kulturni i politički centri. Regionalni gradovi i makroekonomske regije unutar BiH pokazuju specifične karakteristike i dinamične procese koji oblikuju njihovu strukturu i funkcionalnost. Koridorski razvoj dodatno podstiče integraciju i povezivanje urbanih područja, što je posebno vidljivo na potezu Zenica-Sarajevo.
